کاربردهای دوربین مداربسته در کرج


 

یرخی از کاربردهای دوربین مداربسته در کرج


اصلی ترین کاربرد دوربین های مداربسته در هر شهر و استانی همانند شهر کرج و استان البرز سیستم های حفاظتی است. اما این کاربرد تنها در سیستم های حفاظتی محدود نبوده و در فضاهای گسترده تر پلیسی، کنترل ترافیک، نظامی، فضایی، صنعتی، ارتباطات ویدیویی، تصویر برداری نامحسوس مورد استفاده قرار می گیرند.
تمامی این مصارف محدود به مکان خاصی نیست و در هر شهر و استانی استفاده از دوربین مداربسته در مکان های شخصی و عمومی و کاربردهای صنعتی و ... که در فوق ذکر شد به چشم می خورد. شهر کرج که به دلیل سیر پیشرفت صعودی که در حال طی کردن آن می باشد نیز از این دوربین ها بهره برده و علاوه بر مشاهده دوربین مداربسته در مکان های عمومی در صنعت و دیگر مصارف به خوبی بهره می برند. از اینجا است که میزان همه گیر شدن
نصب دوربین مداربسته در کرج به چشم می خورد.
همانطور که اشاره کردیم فارق از استفاده معمول از دوربین مداربسته که همگان از آن اطلاع دارند در ادامه مقاله قصد داریم تا از کاربردهای دیگر دوربین صحبت کنیم.

 

 

جلوگیری از ارتکاب جرم:
یکی از اهداف طراحی و نصب دوربین مداربسته در کرج جلوگیری از جرم و رخدادی است. در اینجا دوربین مداربسته نقش یک هشدار دهنده را ایفا می کند تا فرد را هوشیار کند که در صورت انجام جرمی دچار عواقب آن خواهد شد. به طور مثال در جرایم رانندگی یا جرایم جنایی. در این حالت استفاده از دوربین مداربسته کاملا آشکار و در اطلاع همگان خواهد بود اما صورتی از دوربین های مداربسته به صورت نامحسوس وجود دارد که امروزه نیز بسیار رواج داشته که هدف از استفاده از این قبیل دوربین ها شناسایی است به جای جلوگیری. مثال دوربین های نامحسوس در دستگاه های ATM برای شناسایی جرایم.
میزان تاثیر گذاری استفاده از دوربین های مداربسته طی تحقیقات آماری آمریکا و انگلیس بیان گر بوده که پس از نصب دوربین در اماکن عمومی 10% کاهش جرایم، در پارکینگ ها 49% و در فرودگاه ها 25% کاهش تخلفات و جرایم به وجود آمده است.

 

کاربرد صنعتی:
حوزه کاربرد صنعتی دوربین های مداربسته بسیار گسترده است. یکی از اهداف به کار گیری دوربین مداربسته در کرج در کاربردهای صنعتی در کارهای خطرناک فیزیکی است که به سلامت انسان لطمه وارد می کند و یا غیر قابل انجام توسط انسان هاست. در کارخانجاتی چون نیروگاه های هسته ای و شیمیایی. یکی از به کار گیری های رایج در صنعت بهره وری از دوربین های اسکن خط تولید و دوربین های حرارتی است.

 

کنترل ترافیک:
از عمده ترین کاربردهای دوربین که موجب بالا رفتن و فروش دوربین مداربسته در کرج می شود، استفاده در کنترل ترافیک است. امروزه در اکثر کشورهای جهان از دوربین مداربسته در سطح گسترده ای جهت کنترل ترافیک وسایل نقلیه استفاده می شود.عملکرد آن هم بدین صورت است که با چک نمودن وضعیت ترافیک و بررسی خیابان ها و معابر اطلاعات را از طریق GPS به رانندگانی که قصد عبور از آن مسیر را دارند می دهد. علاوه بر این؛ تحت کنترل و نظارت قرار دادن تصادفات و جرایم رانندگی و شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها از کاربردهای دوربین مداربسته در کنترل ترافیک می باشد.

 

نقل و انتقالات:
کاربرد دوربین مدار بسته در نقل و انتقالات عمومی جهت جلوگیری از حوادث و رخدادهایی است که ممکن است در اثر خارج از دید بودن محیط صورت بگیرد استفاده می شود. بطور مثال در متروها از دوربین مداربسته برای کنترل درهای ورود و خروج مسافران به منظور اطمینان از اینکه مسافر از در عبور کرده است یا خیر و یا موارد مشابه آن در اتوبوس ها و قطارهای شهری مورد استفاده قرار می گیرد.