تاریخچه دوربین مداربسته


 

تاریخچه دوربین مداربسته در جهان و ایران


دوربین مداربسته Closet Circuit Television یا به اختصار CCTV نام دارد که در معنای لغوی به جعبه جادویی مداربسته از آن یاد می شود. این دوربین ها در جای خود ثابت اند و ماهیت و کاربری آنها از دوربین های عکسبرداری و فیلم برداری که همه ما مشاهده کرده ایم کمی متفاوت است. دوربین مداربسته به کلیه ی دوربین هایی اطلاق می شود که به طور ثابت در محلی نصب و قرار گرفته اند و تصاویر و فیلم هایی را به یک یا چند مقصد ارسال می کند.
این دوربین ها در دسته ی سیستم های حفاظت و نظارت و مانیتورینگ و امنیت قرار می گیرند.

 

تاریخچه دوربین های مداربسته:
اولین دوربین های مداربسته در سال 1942 میلادی توسط شرکتی با نام زیمنس در کشور آلمان تولید شد. هدف از تولید این دوربین ها مشاهده پزتاب موشک بوده و برای دستیابی به این منظور طراحی و نصب گردیده اند. اولین شخصی که وظیفه ی نصب دوربین مداربسته را نیز در این کمپانی بر عهده داشته مهندس والتر بروچ با ملیت آلمانی بوده است.
پس آن دومین دوربین در کشور آمریکا تولید و اولین تبلیغ آن در سال 1949 برای محصول شرکت وریکون بود.
پس از آن دوربین های مداربسته ی ضبط تصاویر در پایگاه های فضایی بزرگ مورد استفاده قرار می گرفت و کم کم بر روی موشک ها نصب شد تا در حد امکان تصاویر ضبط شده از فضا را به زمین ارسال کند.
اولین استفاده این دوربین ها در اماکن عمومی در آمریکا سال 1973 صورت گرفت. البته اولین دوربینی که در میدان تایمز نیویورک نصب شده چندان مفید واقع نشد و نتوانست کاهش قابل تاملی در جلوگیری از جرایم و تخلفات داشته باشد. شاید آشنا نبودن عموم از کار کرد این دوربین ها موجب ناکامی این اقدام بود. تا اینکه در سال 1980 در سطح گسترده تری دوربین های مداربسته شناخته و به کار برده شد و در سراسر آمریکا به خصوص در محیط های عمومی بیشتر به چشم می خورد.
پس از بررسی نتایج حاصل از نصب دوربین مداربسته به این موضوع دست یافتند که استفاده از دوربین ها راهی ارزان تر و امن تر از استخدام و به کارگیری نیرو های پلیس است.

طی همین منوال به تدریج استفاده از دوربین های مداربسته رایج شد و علاوه بر استفاده های نظامی و عمومی، حرفه ها و فعالیت هایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند به استفاده از دوربین های مداربسته روی آوردند.

در همین زمان ها مشکلاتی در دوربین ها وجود داشت و آن هم محدودیت ذخیره سازی تصاویر بود. برای رفع این مشکل نیز دستگاه های ضبط تصاویر ( که امروزه آن را با نام DVR می شناسیم ) با قابلیت ضبط حجم بیشتری از تصاویر به بازار آمد.
نه تنها در آمریکا بلکه در انگلیس نیز استفاده از دوربین مداربسته رواج یافت و نخستین شهری که به این دوربین ها مجهز شد " نورفولک " نام داشت.
طی سال های 1990 تا 2000 استفاده از دوربین همچنان رواج داشت.


کشور ایران با وجود اینکه با کمی تاخیر همواره از تکنولوژی های روز دنیا بهره می برد؛ از این فناوری نیز بهره برده و هر چند استفاده از دوربین مداربسته قدمت چندانی در کشور ما ندارد اما با بیشتر شدن آگاهی عموم از فواید و کارکرد این دوربین ها روزانه شاهد بیشتر شدن تقاضا برای نصب دوربین مداربسته در کشور خود هستیم و همواره امید داریم تا کشور ایران و مردمان این کشور همانند دیگر کشورهای توسعه یافته بتواند از علم و فناوری و تکنولوژی روز دنیا بهترین استفاده را داشته باشد.