ثبت تخلفات خودرو با دوربین مداربسته


 

ثبت تخلفات خودرو با دوربین مداربسته


رعایت قوانین و مقررات به بهتر شدن دنیای پیرامون ما به کار می رود و با رعایت و احترام به آنها از حوادث و تصادفات احتمالی جلوگیری نمود تا زندگی بهتر و دنیای بهتری را برای خود بسازیم. حال در این بین برخی به دلایل سهل انگاری و مایل نبودن برای رعایت قوانین موجب ایجاد مشکل برای دیگر رانندگان می شوند و جان و مال دیگران را به خطر می اندازند، تکنولوژی دوربین مداربسته در ثبت تخلفات در این راستا کمک شایانی است تا بتوان امنیت را در جامعه تامین نمود و جان و مال افراد را حفظ می نماید.


ثبت تخلفات خودرو با دوربین مداربسته چگونه کار میکند؟


قطعا با این اصطلاح آشنایی دارید که در جاده ها، خیابان ها و چهار راه ها ثبت تخلفات خودرو ها به وسیله ی دوربین مداربسته صورت می پذیرد. کنترل ترافیک، ثبت تخلفات، بازیابی حوادث، هشدار به رانندگان از کاربردهای دوربین های مداربسته در راهنمایی و رانندگی می باشد. این فعالیت که تحت عنوان سامانه هوشمند ثبت تخلفات خودرویی نام دارد در ادامه به توضیح و بررسی آن خواهیم پرداخت.

نحوه عملکرد این دوربین ها در ثبت تخلفات چگونه است؟ و چگونه به طور هوشمند توانایی تشخیص این تخلفات را دارد؟
با
نصب دوربین مداربسته و ضبط تصاویر توسط آنها و ارسال آنها به پایگاه های نگه داری این تصاویر، سیستم های مدیریت ویدئویی (VMS) از الگوریتم های هوش مصنوعی بهره می برند و در این مرحله وارد عمل می شوند.
این الگوریتم ها از توابع VCA برای بررسی مرزهای تعیین شده و نقاط ممنوعه استفاده می کنند. زمانی که اتومبیلی از خط ممنوعه ورود یا خروج کند این توابع دست به کار شده و تخلف اتومبیل را با مشخصات مورد نیاز ثبت می کند. همچنین الگوریتم Car Plate Number در شناسایی پلاک خودرو ها کاربرد دارند و در اعمال طرح های ترافیک می تواند رانندگان متخلف را شناسایی و ثبت در سیستم نماید تا جریمه های مشخص شده آنها اعمال گردد.


برخی از دوربین های ثبت تخلف دارای قابلیت تحت شبکه بودن هستند که برای بررسی و مدیریت ثبت تخلفات از نرم افزارهای اختصاصی بهره می برند.

اما این تنها توانایی دوربین های مداربسته در ثبت نمودن تخلفات نیست و می تواند تخلفاتی چون نوشیدن و خوردن در پشت رول را نیز اشاره کرد. در اینجا نیز الگوریتم های پردازش تصویر به خوبی توانایی درک این تخلفات را دارند.