دوربین مداربسته چشم ماهی 360 درجه


 

دوربین های مداربسته چشم ماهی با چرخش 360 در جه ای (fisheye)


Fisheye یا همان چشم ماهی به معنی لنزی است که شبیه به چشم ماهی است. اما دلیل نام گذاری این دوربین تحت شبکه به این نام نحوه تصویر برداری آن است. دوربین های چشم ماهی که مجهز به لنز Fisheye هستند تصاویری در تمام جهات و در زاویه ی 360 درجه ای را ضبط می کنند. به طور قطع بسیاری از مکان ها نیازمند این مدل از تصویر برداری می باشند و با ساخت و ورود این دوربین ها به بازار نیاز در این زمینه مرتفع گردید.
کاربرد این نوع دوربین به دلیل مدل تصویر برداری بسیار زیاد است و محبوبیت خود را در بین مشتریان خود دارد. یکی از موارد استفاده این دوربین که در نگاه اول به ذهن خطور می کند، کاهش میزان استفاده از تعداد بیشتر
دوربین مداربسته می باشد. پوشش دهی 360 درجه ای دوربین چشم ماهی نیاز به تعدد دوربین را در محل کم می کند. اما طبیعتا این ویژگی در مکان های هم سطح و  وسیع کاربرد خود را به خوبی نشان می دهد مانند سوله های بزرگ.
تصاویر گرفته شده از تمام زوایا توسط دوربین چشم ماهی می تواند تمام محیط هم سطح را تحت نظر داشته باشد.

 

دوربین مداربسته


اگر شما علاوه بر قابلیت چرخش 360  درجه ویژگی دید در شب برایتان اهمیت دارد می بایست بین آنها یکی را انتخاب کنید زیرا دوربین مداربسته چشم ماهی قابلیت دید در شب ندارد. ( قابلیت دید در شب به معنی تصویر برداری در زمان های کم نور شب می باشد که در برخی از دوربین ها تعبیه شده و در برخی این ویژگی وجود ندارد. )  پس اگر می خواهید از این دوربین در محل مورد نظر خود استفاده کنید نور محیط را در حد کافی تامین کنید تا دوربین به خوبی عملکرد خود را نشان دهد.

 

با توجه به هزینه مقرون به صرفه و کاربرد فوق العاده این دوربین در انتخاب آن محدودیت هایی نیز وجود دارد که می بایست به آنها در زمان انتخاب دوربین خود توجه مبذول بدارید:


1.    ارتفاع سقف: محدودیت ارتفاع سقفی در این دوربین بین 3 تا 6 متر می باشد و در این بازه می تواند تصویر مناسبی را ضبط نماید در غیر این صورت تصویر بدست آمده تصویر خوبی نخواهد شد.
2.    هم سطحی محیط: سقف هم سطح از لازمه ی نصب این دوربین است.
3.    نور: همانطور که در فوق اشاره نمودیم این دوربین قابلیت دید در شب ندارد و برای عملکرد بهتر به نور کافی در محیط نیاز دارد. پس در محلی از این دوربین استفاده نمایید که نور به قدر کافی وجود داشته باشد.
4.    شرایط محیطی: این دوربین از ویژگی ضد آب بودن پیروی نمی کند. به علاوه نسبت به گرد و غبار نیز بسیار حساس می باشند. در نتیجه انتخاب مناسبی برای نصب در محیط بیرون نیستند. اگر قصد نصب دوربین مداربسته چشم ماهی 360 درجه در محیط آزاد و بیرون را دارید بهتر است از انتخاب این دوربین صرف نظر کنید.

 


امیدواریم مطالب فوق بتواند راهنمای خوبی برای انتخاب دوربین مداربسته مناسب محل شما در اختیارتان قرار دهد.

 

منبع: رایان نت