دوربین مداربسته ضد آب WaterProof CCTV 

کاربری های مختلف دوربین های مداربسته با توجه به نیاز هر شخص متفاوت است و شرکت های تولید کننده این دوربین ها به خوبی از طیف گسترده ی نیازها در این زمینه آگاه اند و هر روزه سعی در پیشرفت و تولید دوربین هایی می نمایند که بیشتر نیاز مشتری را برطرف نماید. شاید مهمترین نکته ای که در زمان خرید دوربین مداربسته به ذهنمان خطور کند کیفیت و دقت تصویر برداری دوربین هاست. اما زمانی که بحث استفاده از آن در محیط هایی خارج از محدوده ی دارای سقف به وجود می آید دغدغه هایی را به همراه دارد که باید بدان توجه کرد. انتخاب نوع و نصب دوربین مداربسته در محیط هایی که دارای سقف می باشد به مراتب ساده تر از محیط های خارجی و بیرونی ساختمان ها می باشد، دوربین هایی که برای این مناطق در نظر گرفته می شود می بایست با شرایط محیطی سازگاری داشته باشند تا دچار اختلال نگردند.


دوربین مداربسته ضدآب و ضد گرد و غبار که با عنوان WaterProof CCTV یا WaterProof Security Camera شناخته می شوند برای رفع مشکلاتی که سایر دوربین ها در فضای باز دارند، به وجود آمده اند. همانطور که از نام آنها پیداست این دوربین مداربسته در مقابل آب و برف و باران و گرد و غبار در امانند و به خوبی به فعالیت خود ادامه می دهند. در واقع هدف اصلی تولید کنندگان از تولید دوربین های مداربسته ضد آب جهت استفاده در محیط های بیرونی که در مقابل ضربه به بدنه، نفوذ آب، گرد و غبار مقاوم باشند. در کنار این ویژگی ها قابلیت دید در شب و لنز قابل تنظیم در اغلب دوربین های ضد آب وجود دارد.

 

دوربین مداربسته

 

طراحی های دوربین مداربسته ضد آب
با توجه به هدفی که برای تولید این قبیل از دوربین ها در نظر گرفته شده است در خط تولید انواع خاصی از اشکال دوربین در تولید می شوند. به گونه ای که ممکن است خود لنز دوربین قابلیت ضد آب داشته باشد، اما عموما بدنه ی این دوربین ها به صورت ضد آب شناخته می شوند. دوربین های قابل استفاده در محیط های بیرونی (OutDoor) در دسته دوربین های قاب های ضد آب هستند.
در طراحی ظاهری این دوربین ها از پایه های فلزی و بدنه ی پلی کربنات به کار می روند تا در مقابل خرابی ها مقاوم باشند. این دوربین های ضد آب می توانند در دو نوع دام و یا بولت باشند.

 

استاندارد IP در دوربین های ضد آب
عبارت IP مخفف  Ingress Protectedو به معنی محافظت شده در برابر نفوذ می باشند. این استاندارد که به همراه دو عدد تک رقمی بعد از آن می آید (IPXY) که این دو عدد نشان دهنده میزان مقاوم بودن این در برابر آب و گرد و غبار است. عدد X میزان غیر قابل نفوذ بودن دوربین را در شرایط گرد و غبار نشن می دهد. و رقمی که به جای حرف Y می نشیند میزان رتبه بندی درجه ی امنیت دوربین مداربسته در برابر نفوذ آب با شدت را نشان می دهد.
وجود عدد 6 به جای X به معنای بالاترین سطح از غیر قابل نفوذ بودن دوربین در مقابل گرد و غبار و عدد 7 به جای Y نیز بالاترین سطح نفوذ ناپذیری دوربین در مقابل آب را نشان می دهد.
البته لازم به ذکر است که هیچ دوربینی قابلیت ضد آب بودن مطلق را ندارد و نمی تواند به طور غوطه ور در آب سالم بماند. اما در بالاتری سطح از محافظت دوربین ها IP66 می توانند تنها برای مدتی کوتاه و موقت غوطه ور در آب باشند.

 

تست دوربین های ضد آب
برای بررسی ضد آب بودن این دوربین ها از استاندارهای مختلف و بین المللی استفاده می نمایند. یکی از رایج ترین و کاربردی ترین این تست ها، تست در مقابل آب با فشار قوی است. پس از آن که محفظه ی پشتی دوربین را متصل نمودند در جهات مختلفی آب با فشار بسیار قوی را بر روی دوربین پمپاژ می کنند تا میزان کار کرد صحیح دوربین بررسی گردد.

 

منبع: رایان نت