نظارت ویدئویی با دوربین مداربسته


 

نظارت ویدئویی با دوربین مداربسته و تاثیر آن در امنیت


شاید با شنیدن عنوان نظارت ویدئویی اولین چیزی که به ذهنتان خطور کند کنترل ترافیک و ثبت تخلفات رانندگی با استفاده از دوربین های مداربسته می باشد. اما مفهوم این لغت فراتر از تنها کاربرد در حوزه راهنمایی و رانندگی می باشد.
در هر شهر و کشوری و در هر محیطی با افزایش جمعیت امکان تحت کنترل و نظارت قرار دادن قوانین دچار چالش می شود. برای شرح این موضوع یک فروشگاه را مثال می زنیم: در یک فروشگاه با وسعت زیاد وقتی مشتریان آن زیاد و زیادتر می شود، تحت نظارت قرار دادن امور فروشگاه،  چک نمودن موجودی های قفسه، نحوه عملکرد کارکنان در راهنمایی و پاسخگویی به مشتریان و ... به طور همزمان در تمام فروشگاه غیر ممکن می شود. دوربین مداربسته در این جا عملکردی بسیار عالی را در پیش روی ناظر قرار می دهد به طوری که شخص می تواند با مانیتور بخش های مختلف فروشگاه را نظارت و در صورت رسیدگی اقدام نماید.


در اولین اقدام برای تامین امنیت چه در حوزه اجتماعی و چه در حوزه شخصی تامین امنیت فیزیکی و محیطی است. تحت نظارت داشتن محیط و پیرامون چه در اشخاص و چه در  مکان های عمومی این طور تلقی می شود که اولین قدم و موثرترین اقدام برای تجهیز خط دفاعی است. محیط هایی مثل فرودگاه ها، پایگاه های نظامی، اماکن عمومی از قبیل بیمارستان ها و  ... برای تحت کنترل داشتن محیط پیرامون خود از دوربین مداربسته برای جلوگیری از اقدامات غیر قانونی متجاوزان و در صورت وقوع تشخیص و رسیدگی به آنها، مورد استفاده قرار می گیرند. قبل از ورود چنین تکنولوژی به دنیا و عرضه ی آن مشکلاتی در این باره همواره وجود داشته که با پیشرفت روزانه این فناوری اهدافی که به دنبال ابداع دوربین های مداربسته وجود داشت گسترده تر از قبل می شود و امکانات و خدماتی که در اختیار بهره وران این فناوری می گذارد بیش از پیش برای رفع نیاز های یاری دهنده است.
فراگیری نظارت های ویدئویی در دهه های اخیر تحولات بسیاری داشته و فراگیر تر از زمان ورود آنها شده است. به نوعی که می توان گفت چندان فرقی نمی کند که در یک سوپرمارکت باشید و یا در حال رانندگی و یا گشت زنی در یک مرکز خرید در هر حال توسط دوربین های مداربسته ی زیادی رصد می شوید.

 

 

استفاده از دوربین ها برای تامین امنیت
دغدغه های افزایش امنیت و ایمنی جهت جلوگیری از سواستفادع سارقان و ... و همچنین نظارت بر ترافیک از اصلی ترین هدف استفاده از دوربین مداربسته می باشد.
تشخیص پیرامون توسط سیستم های دوربینی از دو نوع حرارتی و دیداری بهره می برد. این دو نوع از دوربین ها برای کاربردهای منحصر به خود بسیار متفاوت عمل می کنند. دوربین های دیداری که در واقع همان
نصب دوربین مداربسته رایج برای تحت نظر و کنترل قرار دادن محیط مورد استفاده قرار می گیرند و توانایی ضبط جزئیات و تمام اتفاقاتی که در محیط رخ می دهد را دارد. انتقال تصاویر ضبط شده به دستگاه های ضبط کننده دیجیتال و بازیابی از طریق آن انجام می گیرد.
دوربین های حرارتی توانایی تشخیص آب و هوا، تشخیص در شب و ... را دارا می باشد.
بسته به نوع کاربری و استفاده انتخاب هر یک می تواند مفید باشد. در بسیاری از موارد نیز از هر دو دوربین مداربسته دیداری و حرارتی استفاده می شود. در این شرایط کارکرد هر یک تکمیل کننده نیاز شرایط می شود.