چه مکان هایی مجاز به نصب دوربین مداربسته می باشند؟قوانین نصب دوربین های مداربسته


در ابتدای هدف از تولید و استفاده از دوربین مداربسته جهت استفاده در کنترل ترافیک و نظارت ویدیویی حرکت و رفت و آمد ماشین ها در بزرگراه ها و اتوبان ها و حتی شهرها بوده است. دوربین های مداربسته برخلاف تصور ما کاربردهای وسیعی دارند اما شروع آنها در کنترل ترافیک و راهنمایی و رانندگی بود. پس از آن و با مشاهده ی خدماتی که دوربین ها در اختیار انسان قرار می دهند استفاده از آنها بیش از قبل شد و کاربرد آنها نه تنها در حوزه های دولتی و نظامی بلکه در میان عموم رایج شد.
اولین دوربین ها در کشور انگلیس و توسط پلیس های راهنمایی رانندگی به کار گرفته شد و به وسیله ی آن می توانستند افرادی که از قانون سرپیچی کرده اند را مجازات کنند. در واقع کنترل نظم از طریق این دوربین ها ساده تر بود. با رواج یافتن دوربین ها، آشنایی عموم با سبک کار و امکانات آن استفاده و نصب دوربین مداربسته برای عموم عادی و رایج شد.
دنیای فعلی که با گسترش تکنولوژی و پیشرفت آن امنیت و حریم خصوصی کمتر شده، دوربین مداربسته (آنالوگ و یا دیجیتال که تحت شبکه نیز نامیده می شوند)، در دنیایی که حریم شخصی و تامین آن دغدغه است نوعی نقض آن است. علت این امر در دسترس قرار داشتن آنها،  فروش دوربین مداربسته به طور گسترده و هزینه های مناسب نصب و فروش دوربین ها است که استفاده از آن را میان مردم رواج داده است.


دوربین مداربسته


به دلیل رواج گسترده این دوربین ها قوانینی برای آنها وضع شده است که در مکان های خصوصی استفاده از آنها بدون اطلاع افراد جرم محسوب شده و مجازات، جریمه ی نقدی و یا زندان دارد. برای اطلاع از این قوانین این مقاله را منتشر کردیم و می خواهیم به بررسی مجاز بودن یا نبودن نصب دوربین مداربسته در تهران بپردازیم.

برای بررسی جرم بودن یا نبودن نصب کردن دوربین های مداربسته براساس محیط های مورد نظر آنها را بررسی می کنیم

 مکان های مجاز و غیر مجاز نصب دوربین مداربسته


1.    محیط عمومی

محیط های عمومی به دلیل اینکه مالکیتی بر عموم ندارد هیچ گونه منعی در رابطه با نصب در این محیط ها وجود ندارد. محیط های عمومی شامل: بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی و یا خصوصی، مراکز خرید، فرودگاه و ... می باشد. مگر در شرایطی خاص که اطراف محیط را مکان های حساس چون پادگان ها و پایگاه های دولتی فراگرفته باشد.

 

2.    محیط های خصوصی

بیشترین میزان قوانین حاکم بر نصب دوربین مداربسته متوجه محیط های خصوصی است. محیط های خصوصی که حریم خصوصی افراد تلقی می شود، شامل: اتاق خواب، سالن پذیرایی، سالن نشیمن، اتاق رختکن، سرویس بهداشتی و ... تنها با داشتن مجوزهای رسمی ممکن است. در غیر این صورت غیر قانونی تلقی شده و مجازاتی در بردارد.

 

3.    مشاعات

مشاعات در ساختمان ها در اختیار عده ای خاص ساکن یک ساختمان است و هر واحد به یک اندازه در آنها سهیم اند. قوانین نصب دوربین مداربسته در کرج در مشاعات باید با اطلاع ساکنین و امضای کتبی  آنها باشد. در صورتی که برای نصب میزان رای مثبت بر منفی پیشی بگیرد، از نظر قانونی مشکلی برای نصب وجود نخواهد داشت.

 

4.    دوربین مخفی

نصب نمودن دوربین های مخفی در محیط های خصوصی و مشاعات نیاز به مجوز از مراجع ذی ربط دارد.